Rehabilitacija za nepokretne i pokretne pacijente obavlja se po uputu RZZO ili kao komercijalna usluga za zainteresovane korisnike i to na odeljenjima:
- neurološke rehabilitacije
- ortopedsko-traumatološke rehabilitacije
- reumatološke rehabilitacije
- dečije rehabilitacije
Pacijenti mogu biti smešteni u zavisnosti od funkcionalnog statusa (pokretni ili nepokretni) i ličnih želja, u stacionaru ili hotelskom delu. Hotelski deo sadrži trokrevetne, dvokrevetne i jednokrevetne komforne i moderno opremljene sobe.
Hotelski smeštaj u dvokrevetnim i jednokrevetnim sobama za korisnike RZZO dostupan je uz doplatu i prethodnu rezervaciju.
Telefon za informacije: 011 8241 100 i 011 8241 425
Stacionar i hotelski deo raspolažu sopstvenim terpijskim blokom koji sadrži:
- hidroterapiju (bazen, mineralne kupke, kada sa podvodnom masažom, biserne kupke)
- elektroprocedure (DD, IFS, GA, TENS, UZ)
- laseroterapiju
- magnetoterapiju
- individualnu kineziterapiju
- radnu terapiju
U cenu bolničkog dana za pacijente koji plaćaju uključen je:
- pregled fizijatra, propisane fizikalne terapije
- EKG
- konsultacija interniste i reumatologa, ukoliko je to potrebno
- prisustvo zdravstvenog osoblja 24h (dežurni lekar i sestra)
Neurološka rehabilitacija
Odeljenje neurološke rehabilitacije bavi se rehabilitacijom bolesnika sa neurološkim poremećajima kroz kompleksan niz aktivnosti usmerenih ka obnovi, čuvanju i kompenzaciji određenih sposobnosti.
Na odeljenju se, kroz timski rad, sprovodi rehabilitacija bolesnika sa cerebrovaskularnim oboljenjima koja su uzrok neurološkog deficita, zatim oporavak bolesnika sa oboljenjima nervnog sistema uzrokovanim raznim zapaljenskim ili neurodegenerativnim oboljenjima, kao i bolesnika sa neurološkim poremećajima izazvanim raznim povredama centralnog ili perifernog nervnog sistema.
Tim za rehabilitaciju predstavljaju lekari raznih specijalnosti, zatim logoped, defektolog, psiholog, fizioterapeuti i medicinske sestre.
Pri prijemu, vrši se adekvatna procena pacijenta, pravljenje i realizacija plana rehabilitacije, koji se obično sastoji od individualnog kineziterapijskog programa, terapije radom, logopedskog tretmana, psihološke i socijalne podrške određenog intenziteta, a to znači bar pet dana u nedelji, po jedan sat za svaku terapijsku intervenciju. Vrši se i primena fizikalnih agenasa /elektro, magneto, termo, peloido, hidro, sono, laseroterapija u skladu sa fazom i težinom neurološkog deficita.
Tokom rehabilitacije vrši se i kontrola faktora rizika, edukacija pacijenta i porodice, kao i nespecifične mere usmerene ka sprečavanju posledica inaktiviteta.
Reumatološka rehabilitacija
Rehabilitacija reumatoloških bolesnika u Seltersu je kompletna medicinska rehabilitacija bolesnika sa zapaljenskim ili degenarativnim oboljenjem kičme, zglobova i mekih tkiva, što uključuje reumatoidni artritis, ankilozirajući spondilitis, psorijatični artitis, giht, mialgije, fibromialgije, entezopatije, tendinopatije, burzite i druge bolne sindrome.
Sprovodi se rehabilitacija pacijenata sa osteoporozom, uz mogućnost dijagnostičke osteodenzitometrije.
Rehabilitacija podrazumeva individulani pristup i lečenje pacijenta, prema ordiniranju lekara:
- vežbe
- kinezi
- radna terapija
- fizikalna terapija – elektro, magneto, lasero, ultrazvuk, vakusak terapija
- balneoterapija – termo i hidroterapija, peloid, parafin, manulena masaža.
Optimalno trajanje rehabilitacije je 2-3 nedelje.
Dečja rehabilitacija
U Institutu za rehabilitaciju u organizacionom delu Seltersa, sprovodi se i dečja rehabilitacija.
Stacionarna dečja rehabilitacija odvija se na odeljenju od 28 bolničkih kreveta, u komfornim dvokrevetnim sobama. Ambulantni pregledi dece obavljaju se za sve uzraste do 18 god. Deca dolaze na lečenje sa raznorodnim dijagnozama (urođeni deformiteti stopala i vrata, porođajne traume, usporen motorni razvoj, sve vrste posttraumatskih stanja). Lečenje se sprovodi kombinovanim fizikalnim procedurama (elektro, hidro, kinezi, radna terapija), uz tretmane logopeda, defektologa i psihologa.